tenismanya.com | Grand Slam | Amerika’da şampiyon Nadal

Bunu paylaş

Grand Slam

Amerika’da şampiyon Nadal

Güney Afrikalı rakibini set vermeden galip gelen Nadal, üçüncü kez kazandığı Amerika Açık şampiyonluğu kariyerinin 16. Grand Slam şampiyonluğuna ulaştı.

ABD Açıka dünya 1 numarası olarak gelen Rafael Nadal, finalde karşılaştığı Kevin Anderson’ı 3-0 (6-3, 6-3, 6-4)yenerek ulaştığı şampiyonluk ile ATP sıralamasında rakipleri ile arasını daha fazla açmayı başardı.

Turnuva boyunca etkili servisleriyle dikkat çeken Kevin Anderson, Rafael Nadala karşı bu baskıyı kuramayınca oyuna dahil olmayı başaramadı. Maçın tamamında kendi servis oyunlarında zorlanmayan ve rakibine servis kırma puanı bile vermeyen Nadal, ilk sette Güney Afrikalı rakibinin 18 winner ve 23 basit hatasına karşı 8 winner ve 5 basit hata ile oynayarak iki kez servis kırdığı seti 6-3 kazanmayı başardı. İspanyol tenisçinin servisleriyle başlayan ikinci sette temposunu arttıran Rafael Nadal, kazandığı 15 winner ve rakibinin bir kez servisini kırdığı seti de kazanarak üçüncü US Open şampiyonluğuna 1 set daha yaklaştı. Maçın üçüncü setinin başlamasıyla set boyunca elde ettiği tek servis kırma puanından faydalanan Nadal, karşılaşmanın kalanında kendi servis oyunlarından da galip ayrılarak 2 saat 27 dakika sonunda şampiyonluğa ulaştı. Rafael Nadalın 1 ace ve 30 winner puanına karşılık 10 ace ve 32 winner ile üstünlük kuran Anderson yaptığı 40 basit hata ve 4 kez servisini kırdırarak ilk kez oynadığı bir Grand Slam finalinden mağlup ayrılan taraf oldu.

Kariyerinde 3. Amerika Açık, 16. Grand Slam şampiyonluğuna ulaşan Rafael Nadal, bu sezon 2 Grand Slam Şampiyonluğu kazanarak 19 şampiyonluk ile rekoru elinde bulunduran Roger Federere biraz daha yaklaştı. US Open sonrası zirve yarışında arayı açmaya devam eden Nadalı çeyrek finalde elenen ve haftaya bir basamak daha yükselerek giren Roger Federer takip ediyor

Bunu paylaş